
При всяко домакинство се налага да се използват ВиК услуги и те най-често са свързани с течове и проблеми с канализацията.
За целта има фирми, в които работят водопроводчици. Те са специалисти в сферата на различни видове ВиК ремонти. Но тази професия крие някои опасности. Оказва се, че дори при най-доброто планиране на безопасността при реализиране на специфичен вид ВиК услуги крие рискове. Ключов момент за предотвратяването на евентуални злополуки е вземането на всички предпазни мерки. Ето едни от най-често срещаните опасности, с които се сблъскват водопроводчиците.
- Работа на високо
Най-честата причина за трудови злополуки в този сектор е работата на по-големи височини. Безопасната работа над земята изисква специални приспособления за закрепване и добри метеорологични условия.
Фиксирано скеле или сертифицирани мобилни скелета също могат да помогнат в работата на водопроводчик, работещ на по-високо място. Използването на стълба може да бъде грешка, тъй като тя е предназначена само за краткотрайна работа. Освен това всеки, когато работи на високо, може да се подхлъзне и да падне или да бъде ударен от падащ предмет. Авариите при подхлъзване от покрива и падане са водеща причина за наранявания на работното място.
- Затворени пространства
За съжаление, фатални наранявания могат да се случат на водопроводчиците, които работят в затворени помещения. Те невинаги са с безопасни нива на кислород, става дума за канализация, тръби, канали и ями, които са опасни по отношение на дишането.
- Мускулни схващания и навяхвания
Водопроводчиците при извършване на ВиК услуги често са принудени да работят в неудобни пози, които могат да причинят здравословни проблеми. Трябва да се избягва повтарящите се движения за дълги периоди от време, за да се снижат до минимум рисковете със здравето си.
- Проблеми със зрението
Много наранявания, засягащи зрението на водопроводчико, могат да бъдат напълно избегнати, тъй като са предотвратими. Излагането на бактерии и чужди предмети са някои от опасностите за очите, които им се случват. Носенето на предпазни очила по време на работа е задължително.
- Вдишване на азбест
За съжаление по целия свят повече от 125 милиона души са изложени на влиянието на азбест на работното си място. Водопроводчиците в пъти повече от други професии, защото работят на места с неизвестна история. Трябва да се избягва вдишването на прах от азбест, който сериозно руши здравето. Въпреки че много по-нови сгради не съдържат азбестови материали вътре, то при по-стари сгради е твърде вероятно да са ползвани материали, съдържащи азбест.
- Загуба на слуха
Доклад на Световната здравна организация показва, че до 48 процента от водопроводчиците имат загуба на слуха поради силен шум при работа с инструменти, шум в тръбите и електрически машини. Това може да доведе до намаляване на слуха и на по-късен етап да загубата му. Във връзка с този проблем се налага при извършване на ВиК услуги водопроводчикът да си слага защитни тапи в ушите.